Osem rád, ktoré Vám uľahčia rozkurovanie

Nórsky spisovateľ Lars Mytting napísal nesmierne úspešnú knihu "Hel ved" drevo na kúrenie, ktorá sa počas krátkej doby stala v Škandinávii bestsellerom. Prináša v nej okrem iného užitočné rady, ako správne prikúriť v kachliach.

 

Tip 1

Vzduch!

Drevo zužitkujete najlepšie, keď je primárny prívod vzduchu otvorený a plamene pomerne silné. Tak sa tiež najviac redukuje znečisťovanie ovzdušia, pretože plynové častice jednoducho zhoria a hrejú, namiesto toho aby vytvárali nečistoty. Keď máte doma už teplo, regulujte teplotu v miestnosti radšej prikladaním menších dávok dreva než tým, že zatvoríte klapku prívodu vzduchu.

 

Tip 2

Trocha dymu je dobrý signál

Ľudia zvyčajne chcú, aby im z komína vychádzalo minimálne množstvo dymu. Komín ale nie je "výfuk" - dym obsahuje vysoko energetické plyny, ktoré neboli spálené. Preto je dobré občas vyjsť von a pozrieť sa, aký dym vychádza z Vášho komína. Hustý čierny dym znamená, že spaľovanie nie je optimálne, väčšinou preto, že oheň v kachliach nehorí dostatočne intenzívne. Keď kachle na drevo spaľujú optimálne, vychádza z komína iba tenký pramienok pary a svetlého dymu, ktorý nezapácha.

 

Tip 3

Čisté kachle najlepšie hrejú

Raz za rok vyčistite kachle aj komín od sadzí. Tak docielite toho, že Vaše kachle budú viac hriať. Len niekoľkomilimetrová vrstvička sadzí znižuje výhrevnosť vykurovacieho telesa, pretože teplo nie je vedené kovom, ale namiesto toho stúpa nahor a uniká komínom von. Ak kúrite borovicovým alebo iným smolným drevom, ktoré produkuje väčšie množstvo sadzí, čistite kachle ešte častejšie.

 

Tip 4

Naozaj rôzne druhy dreva rôzne hrejú?

Tvrdé drevo dáva všeobecne viac tepla než rovnaký objem mäkkého dreva. Ak ale objem prepočítate na kilogramy, zistíte, že rôzne druhy dreva vydávajú rovnaké množstvo tepla. Mäkšie drevo je navyše často lacnejšie. Okrem toho sú mäkké drevá perfektným materiálom na kúrenie najmä počas studených večerov na začiatku a na konci vykurovacej sezóny. Ich spaľovanie je čistejšie, neurobia Vám z domu hneď saunu, a hoci rýchlejšie horí, môžete dobu horenia predĺžiť tým, že na uhlíky položíte poleno z tvrdšieho dreva a necháte ich príjemne temperovať.

 

Tip 5

Kúrenie počas noci

Len máloktoré kachle na drevo sú schopné horieť dlhšie než dve až tri hodiny po priložení. Ľudia mali skôr vo zvyku zatvárať na noc prívod vzduchu, takže uhlíky v kachliach ešte dlho tleli. Tento spôsob nočného temperovania ale silne znečisťuje ovzdušie a zvyšuje riziko požiaru v komíne. Navyše je celkový profit z takéhoto kúrenia dosť nízky, pretože sa nevyužije energia obsiahnutá v dreve. Posledné, čo večer priložíte, by malo byť niekoľko veľkých silných polien z tvrdého dreva, ktoré necháte normálne horieť. Izolácia domu teplo udrží vnútri aj po dohorení ohňa. Komín zostane až do rána vlažný, takže sa Vám bude ľahko znovu prikúrovať.

 

Tip 6

Vetranie pomôže!

Rozvírený vzduchu je pri zakúrení dôležitý, pretože kyslík sa pri nízkych teplotách nerád viaže s molekulami dreva. Vzdušné víry ale doslova bombardujú dymové plyny kyslíkom a uľahčujú zapaľovanie dreva. Preto drevo chytá o toľko ľahšie, keď necháte dvierka ohniska pootvorené. Niektoré domy sú tak dobre izolované, že je najlepšie mať pri zakúrení otvorené okno. Skvelým pomocníkom môže byť tiež krbový mech, ktorý rozhodne poslúži oveľa spoľahlivejšie, než keď budete do ohňa fúkať.

 

Tip 7

Lepšie je zapaľovať hranicu od špičky

Väčšina moderných kachlí je projektovaná pre horenie od špičky smerom dole. Pozrite sa do manuálu alebo si ho stiahnite z internetu, ak ste už ten starý spálili. Oheň zhora zapálite tak, že si z polien postavíte pomerne hustú hranicu a na jej vŕšku ju zapálite, takže horí smerom zhora nadol. Kachle na drevo takto rýchlejšie dosiahnu operačné teploty, lepšie spaľujú dymové plyny a drevo horí dlhšie.

 

Tip 8

Vždy viac ako jedno poleno

Vždy by ste mali prikladať dve až tri polená – ak priložíte len jedno, môže sa stať, že samo od seba vyhasne. Dôvodom je, že horenie polena má tri fázy a jedno jediné poleno nedokáže udržať tento proces v chode. Viac polien má väčšiu povrchovú plochu, vytvára väčší pohyb vzduchu a udrží fungovanie všetkých potrebných procesov naraz.

 

Späť do obchodu