Čistenie a údržba

Jøtul odporúča pravidelnú údržbu ohniska aj komína. Čisté ohnisko poskytuje krásny pohľad na horiaci oheň a zároveň lepšie a čistejšie spaľuje. Ak navyše kúrite kvalitným, dobre vysušeným drevom a zaisťujete pravidelné vymetanie komína, minimalizuje sa riziko vzplanutia sadzí, ktoré by mohlo komín poškodiť. Dobre udržiavaný systém dlho vydrží a dlhé roky poskytuje príjemné zážitky. 

Každodennú údržbu zvládnete bez problémov sami a nie je k tomu potrebné ani drahé vybavenie, ani žiadne zvláštne znalosti. Tu si môžete prečítať niektoré jednoduché tipy od Jøtule a profesionálnych kominárov.

 

Tip 1

Ako vyčistiť zo skla sadze

Všetky výrobky Jøtul sú konštruované so systémom "air-wash" (oplachu skla horúcim vzduchom), ktorý pomáha sklo počas kúrenia udržiavať čisté. V prípade, že sa na sklo predsa len dostanú sadze, zvyčajne stačí na chvíľu nechať oheň poriadne rozhorieť a systém "air-wash" sa spolu s vysokou teplotou postará o ich spálenie.

Ak je sklo aj napriek tomu stále zašpinené od sadzí, odporúčame nasledujúci postup: Navlhčite kus zmačkaného novinového papiera a opatrne ho namočte do vychladnutého popola na dne ohniska. Novinami s popolom potom sklo utrite. Opakujte tak dlho, kým sadze neodstránite. Na koniec sklo utrite čistým papierom. Tento spôsob je ekologický, účinný a lacný.

 

Tip 2

Vyberanie popola

Niektorí ľudia vyberajú popol z ohniska príliš často. V skutočnosti sa oplatí nechať na dne ohniska tenkú vrstvičku popola. Popol izoluje a chráni dno ohniska aj podlahu pod pecou proti vysokému žiaru z horiaceho ohňa. Niekedy sa tiež môže zdať zakladanie ohňa jednoduchšie, keď sú v kachliach zvyšky zhoreného dreva. Popol sú nehorľavé čiastočky obsiahnuté v dreve, najmä minerály.

Pretože je popol veľmi dobrý izolačný materiál, môžete v ňom často nájsť schované malé žeravé uhlíky ešte mnoho hodín alebo aj dní po vyhasnutí ohňa. Keď chcete popol vyberať, je preto nutné na neho vziať plechové vedierko s vekom. To nechajte potom stáť na bezpečnom mieste tak dlho, kým si nebudete celkom istí, že v popole už nie sú žiadne žeravé uhlíky. Popol nemožno kompostovať, ale môžete ho použiť ako hnojivo, pretože je to prírodný materiál z čistého, chemicky neošetreného dreva. Môžete ho tiež vyhodiť s odpadkami.

 

Tip 3

Každoročná údržba krbov a kachlí na drevo

Jøtul odporúča aspoň raz ročne vybrať deflektor a vnútorné pláty a skontrolovať, či sú v dobrom stave. Prezrite aj rošt a dno ohniska pre prípad, že by boli poškodené. Vykefujte z nich aj z ohniska sadze. Vnútorné diely ohniska podliehajú opotrebovaniu a je možné, že bude potrebné ich vymeniť.

Či a ako často je potrebné vnútorné pláty meniť záleží na tom, ako intenzívne a ako často kúrite. Tesnenie okolo skla a dvierok je nutné tiež pravidelne kontrolovať a v prípade poškodenia vymeniť.

 

Tip 4

Čistenie komínov a krbu

Fred Ekeberg z požiarnej a záchrannej služby v Oslo upozorňuje, že všetky krby a kachle je nutné vyčistiť minimálne raz za štyri roky. Ak si vy alebo kominár všimnete, že sa v komíne hromadí viac sadzí, než je bežné, je potreba tomu frekvenciu vymetanie prispôsobiť. Majiteľ domu je povinný pred príchodom kominára umožniť vymetanie a sprístupniť komín, prípadne vybudovať rebríky a otvory pre vymetanie.

Čisté ohnisko a čistý komín sú dôležité, ak chcete dosiahnuť ekologického vykurovania a predísť vznieteniu sadzí, ktoré by mohlo poškodiť komín a v najhoršom prípade viesť až k požiaru. Kachle bez čistého spaľovania produkujú podstatne viac sadzí ako moderné kachle na drevo s CB-systémom. Nekúrte vlhkým drevom, ktoré býva ďalším častým zdrojom sadzí.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie