Čistenie a údržba

Jøtul odporúča pravidelnú údržbu ohniska aj komína. Čisté ohnisko poskytuje krásny pohľad na horiaci oheň a zároveň lepšie a čistejšie spaľuje. Ak navyše kúrite kvalitným, dobre vysušeným drevom a zaisťujete pravidelné vymetanie komína, minimalizuje sa riziko vzplanutia sadzí, ktoré by mohlo komín poškodiť. Dobre udržiavaný systém dlho vydrží a dlhé roky poskytuje príjemné zážitky. 

Každodennú údržbu zvládnete bez problémov sami a nie je k tomu potrebné ani drahé vybavenie, ani žiadne zvláštne znalosti. Tu si môžete prečítať niektoré jednoduché tipy od Jøtule a profesionálnych kominárov.

 

Tip 1

Ako vyčistiť zo skla sadze

Všetky výrobky Jøtul sú konštruované so systémom "air-wash" (oplachu skla horúcim vzduchom), ktorý pomáha sklo počas kúrenia udržiavať čisté. V prípade, že sa na sklo predsa len dostanú sadze, zvyčajne stačí na chvíľu nechať oheň poriadne rozhorieť a systém "air-wash" sa spolu s vysokou teplotou postará o ich spálenie.

Ak je sklo aj napriek tomu stále zašpinené od sadzí, odporúčame nasledujúci postup: Navlhčite kus zmačkaného novinového papiera a opatrne ho namočte do vychladnutého popola na dne ohniska. Novinami s popolom potom sklo utrite. Opakujte tak dlho, kým sadze neodstránite. Na koniec sklo utrite čistým papierom. Tento spôsob je ekologický, účinný a lacný.

 

Tip 2

Vyberanie popola

Niektorí ľudia vyberajú popol z ohniska príliš často. V skutočnosti sa oplatí nechať na dne ohniska tenkú vrstvičku popola. Popol izoluje a chráni dno ohniska aj podlahu pod pecou proti vysokému žiaru z horiaceho ohňa. Niekedy sa tiež môže zdať zakladanie ohňa jednoduchšie, keď sú v kachliach zvyšky zhoreného dreva. Popol sú nehorľavé čiastočky obsiahnuté v dreve, najmä minerály.

Pretože je popol veľmi dobrý izolačný materiál, môžete v ňom často nájsť schované malé žeravé uhlíky ešte mnoho hodín alebo aj dní po vyhasnutí ohňa. Keď chcete popol vyberať, je preto nutné na neho vziať plechové vedierko s vekom. To nechajte potom stáť na bezpečnom mieste tak dlho, kým si nebudete celkom istí, že v popole už nie sú žiadne žeravé uhlíky. Popol nemožno kompostovať, ale môžete ho použiť ako hnojivo, pretože je to prírodný materiál z čistého, chemicky neošetreného dreva. Môžete ho tiež vyhodiť s odpadkami.

 

Tip 3

Každoročná údržba krbov a kachlí na drevo

Jøtul odporúča aspoň raz ročne vybrať deflektor a vnútorné pláty a skontrolovať, či sú v dobrom stave. Prezrite aj rošt a dno ohniska pre prípad, že by boli poškodené. Vykefujte z nich aj z ohniska sadze. Vnútorné diely ohniska podliehajú opotrebovaniu a je možné, že bude potrebné ich vymeniť.

Či a ako často je potrebné vnútorné pláty meniť záleží na tom, ako intenzívne a ako často kúrite. Tesnenie okolo skla a dvierok je nutné tiež pravidelne kontrolovať a v prípade poškodenia vymeniť.

 

Tip 4

Čistenie komínov a krbu

Fred Ekeberg z požiarnej a záchrannej služby v Oslo upozorňuje, že všetky krby a kachle je nutné vyčistiť minimálne raz za štyri roky. Ak si vy alebo kominár všimnete, že sa v komíne hromadí viac sadzí, než je bežné, je potreba tomu frekvenciu vymetanie prispôsobiť. Majiteľ domu je povinný pred príchodom kominára umožniť vymetanie a sprístupniť komín, prípadne vybudovať rebríky a otvory pre vymetanie.

Čisté ohnisko a čistý komín sú dôležité, ak chcete dosiahnuť ekologického vykurovania a predísť vznieteniu sadzí, ktoré by mohlo poškodiť komín a v najhoršom prípade viesť až k požiaru. Kachle bez čistého spaľovania produkujú podstatne viac sadzí ako moderné kachle na drevo s CB-systémom. Nekúrte vlhkým drevom, ktoré býva ďalším častým zdrojom sadzí.

Späť do obchodu