Sálavé a konvekčné teplo

Sálavé teplo

Sálanie znamená, že teplo je vyžarované ako neviditeľné svetlo. Tieto paprsky sa šíria vzduchom, kým nenarazia na nejakú prekážku, ktorá ich pohltí. Výsledkom toho je, že sa teplota zasiahnutého materiálu zvýši. Tento typ tepla je ideálny do priestorov s vysokým stropom, do budov s veľkým prúdením vzduchu alebo jednoducho do priestoru, kde potrebujete z kachieľ získať teplo rýchlo.

Pri umiestňovaní nábytku a ďalších predmetov musíte brať na vedomie fakt, že blízko kachieľ môže byť veľmi vysoká teplota. Aby ste zabránili zahriatiu okolitých predmetov, je možné pred kachle postaviť ohňuvzdorný paraván.

 

Konvekčné teplo

Konvekcia znamená, že sa vzduch okolo kachieľ/krbovej vložky ohrieva, rozpína sa a stúpa. Keď je ohnisko vybavené konvekčnou komorou (panely na boku s otvormi hore a dolu), vzduch sa medzi panelmi ohrieva rýchlejšie. Ohriaty vzduch stúpa a prúdi po miestnosti. Teplý vzduch sa hromadí pod stropom a je možné ho ventilátorom rozháňať dole po miestnosti. Konvekčným spôsobom vykurovania možno vykúriť miestnosť o niečo pomalšie než vykurovaním sálavým.

 

Kombinácia konvekčného a sálavého tepla

Takmer všetky kachle a krbové vložky kombinujú sálavé aj konvekčné teplo. Prednou časťou ohniska oheň sála teplo cez sklenené dvierka.

Na zadnej strane sú väčšinou upevnené krycie plechy, chrániace stenu. Veľmi často o spôsobe prúdenia tepla rozhoduje typ bočných stien – ich konštrukcia určuje, či sú kachle klasifikované ako sálavé alebo konvekčné. V skutočnosti takmer všetky výrobky kombinujú oba spôsoby odovzdávania tepla.

Späť do obchodu