Čo potrebujete vedieť, než si kúpite kachle

Jøtul má rozsiahlu sieť predajcov, ktorí sú skúsenými odborníkmi. Radi Vám s týmto procesom pomôžu - od chvíle, kedy sa rozhodnete kúpiť si nové kachle alebo krb až k okamihu, kedy bude u Vás doma stáť nový Jøtul pripravený k prvému zakúreniu. Než sa rozhodnete pre zakúpenie kachlí či krbovej vložky, vyberte si vo svojom regióne autorizovaného predajcu, ktorý Vám rád s výberom poradí.

To, že sa porozprávate s odborníkom z našej siete predajcov včas, Vám môže ušetriť čas aj peniaze. Tu sa dozviete užitočné rady, prispôsobené Vašim potrebám, typu bývania a samozrejme aj rozpočtu.

Tu nájdete zoznam všetkého, čo by ste si mali premyslieť alebo zistiť, než začnete s procesom hľadania a kúpou nových pecí. Nižšie uvedené body Vám pomôžu vybrať ten najvhodnejší výrobok.

 

Tepelný výkon

Dom s dobrou izoláciou stien a okien vyžaduje tepelný výkon cca 70 wattov na 1 m². K vyhriatiu priestoru o ploche 70 m² (pri výške stropu 2,4 m) budete potrebovať zdroj tepla s nominálnym výkonom okolo 4,5 - 5,0 kW. U starších objektov či domov s väčšími tepelnými stratami uvažujte o max 20% výkonnejšom vykurovacom telese!

 

Ako vybrať správny typ kachlí a kam ich umiestniť v miestnosti?

Aby ste mali maximálny úžitok z nových kachlí alebo krbu, je nutné zvoliť správnu veľkosť, tvar a umiestnenie. Urobte jednoduchý nákres miestnosti s vyznačením umiestnenia komína, ale aj nábytku, okien a dverí. Predajca vám potom ľahšie pomôže s výberom optimálneho modelu a jeho umiestnenie v interiéri.

 

Prívod vzduchu

Aby kachle alebo krbová vložka dobre horeli, potrebujú dostatočný prísun vzduchu. Čím väčšie je ohnisko a čím lepšie izolované miestnosti, tým potrebnejší je prívod externého vzduchu - zvonku, z chodby alebo napríklad z pivnice. Horenie je potom nezávislé na vzduchu v miestnosti. Externý vzduch je privádzaný priamo do ohniska, alebo je prívod zaústený v podlahe pod ohniskom.

U ohnísk s nominálnym výkonom nad 7 kW je prívod externého vzduchu nevyhnutný! Pri výbere vykurovacieho telesa tiež upozornite predajcu na zabudovaný digestor alebo klimatizačnú jednotku v rovnakej miestnosti ako kachle alebo krb.

 

Komín

Pred zakúpením kachlí alebo krbovej vložky je potrebné poznať vnútorný priemer komína a jeho výšku. Zaistite si vopred revíziu komína, prípadne si nechajte zmerať komínový ťah (od kominárskej firmy). Ak má komín príliš malý priemer alebo nie je dostatočne vysoký, môže to spôsobiť nedostatočný ťah a vykurovacie teleso by potom nemohlo fungovať správne.

Komín musí spĺňať STN 734201. Minimálny potrebný ťah komína je 12 Pa.

 

Akú váhu vydrží podlaha?

Väčšinu kachlí Jøtul možno umiestniť na bežný typ podlahy a nie je potrebné ju spevňovať alebo zosilňovať. U krbových obstavieb Vám poradia skúsený krbáry, prípadne sa poraďte aj so statikom.

Na podlahu z horľavého materiálu je nutné umiestniť nehorľavú podložku z plechu, skla, dlaždíc a pod.

 

Montáž a inštalácia

Montáž a inštaláciu odporúčame zadať odbornej firme! Autorizovaní predajcovia Jøtul sú pripravení vykonať kompletnú a profesionálnu inštaláciu, ktorá bude v súlade s Vašimi požiadavkami a zároveň s platnými bezpečnostnými predpismi. Podrobný návod na inštaláciu a používanie sú priložené k výrobku. Pozorne si ich prečítajte, než začnete kachle alebo krb používať.

Nezabudnite, že kachle, krb aj komínové teleso potrebujú pravidelnú údržbu!

 

Recyklácia

Všetky výrobky Jøtul sú plne recyklovateľné. Obal a plechy odvezte do zberných surovín, drevo spáľte.

Späť do obchodu